See uinahdus on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "uinahtaa",
"3": "us",
"id2": "action"
},
"expansion": "uinahtaa + -us",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "uinahtaa + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uinahdus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahdukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "uinahdus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "uinahdus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uinahdu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (action)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"doze off (short nap, especially an unintentional one)"
],
"id": "en-uinahdus-fi-noun-LxLH01uA",
"links": [
[
"doze off",
"doze off"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈui̯nɑhdus/"
},
{
"ipa": "[ˈui̯nɑ̝xdus̠]"
},
{
"rhymes": "-uinɑhdus"
}
],
"word": "uinahdus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "uinahtaa",
"3": "us",
"id2": "action"
},
"expansion": "uinahtaa + -us",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "uinahtaa + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uinahdus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahdukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahdukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahdukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinahduksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinahduksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinahduksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "uinahdus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "uinahdus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uinahdu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -us (action)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uinɑhdus",
"Rhymes:Finnish/uinɑhdus/3 syllables"
],
"glosses": [
"doze off (short nap, especially an unintentional one)"
],
"links": [
[
"doze off",
"doze off"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈui̯nɑhdus/"
},
{
"ipa": "[ˈui̯nɑ̝xdus̠]"
},
{
"rhymes": "-uinɑhdus"
}
],
"word": "uinahdus"
}
Download raw JSONL data for uinahdus meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.